Tego dnia, 12 grudnia w 1950…

Tego dnia, 12 grudnia w 1950 roku, urodził się Eric Maskin, który w 2007 roku otrzymał Nagrodę Nobla z ekonomii

Poniżej, na zdjęciu, dom w którym mieszkał Maskin, a wcześniej dwóch innych noblistów: Albert Einstein i Frank Wilczek (obaj z fizyki)

Jeśli chodzi o samego Maskina to jego kariera dobrze obrazuje charakter współczesnej, mocno zmatematyzowanej ekonomii. Studia matematyczne ukończył na Harvardzie, a następnie doktoryzował się również z tej dyscypliny (a konkretnie matematyki stosowanej). Nagrodę otrzymał „za położenie podwalin pod teorię mechanism design”, która jest wyspecjalizowaną formą teorii gier (która ma wielu krytyków – również wśród jej wybitnych przedstawicieli- jako niezbyt praktyczne narzędzie w ekonomii)

Jak w przypadku zdecydowanej większości laureatów również on miał wybitnego nauczyciela – promotorem jego doktoratu był Kenneth Arrow, laureat Nobla z ekonomii z 1972 roku. Sam natomiast zdążył wypromować dwóch doktorantów, którzy otrzymali Nagrody Nobla z ekonomii: Abhijit Banerjee, który nagrodę otrzymał w tym roku oraz Jean Tirole, który Nobla zgarnął w 2014. No i tak te Noble się na tych „Harvadrach” kręcą… ( ͡° ͜ʖ ͡°)

(Oczywiście Nobel z ekonomii jest trochę naciągany bo sam Alfred nie ustanowił go w swoim testamencie, a nagrodę „pamięci Alfreda Nobla” ustanowił i przyznaje od 1968 roku Bank Szwecji

Na zdjęciu: chałupka trzech mózgów w której mieszkali pracując na Uniwersytecie w Princeton

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #nauka #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #kalendarznaukowy #ekonomia

Na podstawie:
https://www.britannica.com/biography/Eric-Maskin
nobelprize.org
https://en.wikipedia.org/wiki/Eric_Maskin

No Comments

Comments are closed.