Historia kanadyjskiego…

Historia kanadyjskiego lotniska Montreal-Mirabel brzmi jak przepowiednia dotyczaca CPK.

Trzeci przykład pochodzi już spoza Europy, a konkretnie z Kanady. Właśnie tam, 39 km od Montrealu w 1975 roku powstał port Montreal-Mirabel. Lotnisko było gigantyczną inwestycją – miało pomieścić ponad 50 mln pasażerów rocznie i być o największym portem lotniczym na świecie (powierzchniowo), gotowym całkowicie zastąpić główne lotnisko miasta – Montreal-Dorval.

Ostatecznie planowana rozbudowa Montreal-Mirabel nie doszła do skutku (np. zamiast 6 pasów startowych ukończono 2), a z lotniska niemal nikt nie chciał latać (przeciwna przenosinom była m.in. linia Air Canada). Ogromnym problemem Mirabel była odległa lokalizacja i słaby dojazd do centrum miasta. Komunikacja autobusowa była źle zorganizowana, brakowało (planowanej) kolei dużej prędkości oraz autostrady.

W latach 1975 – 1997 władze przymusowo przekierowywały tam wszystkie loty międzynarodowe (z wyłączeniem USA) z i do Montrealu. Decyzja była kompletnie nietrafiona. W efekcie wiele linii lotniczych zrezygnowała z latania do Montrealu lub przekierowała loty do Toronto. Co więcej, przesiadki w Montrealu na loty krajowe lub do USA oznaczały dla pasażerów zmianę lotniska na położony 50 km dalej Dorval. Okazało się też, że ruch lotniczy w Montrealu nie rósł tak dynamicznie, jak przewidywano.

Megalotnisko Mirabel nigdy nie osiągnęło planowanego ruchu. Władze zdecydowały się ostatecznie na zniesienie nakazu korzystania z uciążliwego portu przenosząc cały ruch pasażerski z powrotem na Dorval (które przemianowano na Montreal-Pierre Elliott Trudeau). W 2002 roku, z powodu braku pasażerów, konieczne było zamknięcie wielkiego hotelu lotniskowego Chateau Aeroport-Mirabel.

Ostatecznie w 2004 roku zakończono loty pasażerskie, a po 10 latach (z powodu wysokich kosztów utrzymania) wyburzono terminal pasażerski (na zdjęciu) i częściowo zlikwidowano okoliczną infrastrukturę, co kosztowało ponad 15 mln dolarów. Dziś dawne megalotnisko obsługuje połączenia cargo i służy szkółkom lotniczym. W oczach Kanadyjczyków jest przykładem fatalnego planowania i marnotrawstwa pieniędzy publicznych.

#ciekawostki #lotnictwo #ekonomia #cpk #bekazpisu

http://next.gazeta.pl/next/56,151003,25290779,mialy-byc-sukcesem-dzis-niemal-nikt-z-nich-nie-lata-oto-5.html#s=BoxOpMT

No Comments

Comments are closed.